انتخاب برگه

انواع درب ورودی و حیاط ساختمان

آبان ۲۱, ۱۳۹۸ | معماری | ۰ دیدگاه

درب ورودی حیاط در هر خانه ای یکی از تاثیر گذارترین قسمت های خانه است که روی دیدگاه کسانی که به خانه شما می آیند تاثیر زیادی خواهد داشت. ورودی زیبای خانه ما را برای دیدن فضایی زیبا آماده می کند.  کسانی که طرفدار تزیینات و زیبایی هستند برای شان فضای داخلی و بیرونی خانه فرق چندانی ندارد، لذا سعی در زیبا تر کردن آن دارند و تلاش می کنند با اجرای ایده های متفات و به روز، فضایی خارق العاده و زیبا ایجاد کنند. 

انواع مناسب متریال برای درب ورودی حیاط

درب آهنی

از پر مصرف ترین انواع درب درمیان درب ورودی ساختمانی، درب آهنی ساده می باشد. از آن جایی که درب ورودی ساختمان تاثیر زیادی بر نمای خارجی خانه دارد، در انتخاب آن باید دقت کرد. از این رو سازندگان درب های آهنی بر آن شدند علاوه بر استحکام به زیبایی این درب ها نیز توجه کنند. نکته مهم در درب های آهنی ساخت چهارچوب قوی و تراز بودن آن می باشد.

درب چوبی

چوب به عنوان یک مولفه اصلی در ساخت انواع درب و پنجره مورد استفاده قرار می گرفت. یکی از مزایای اصلی درب و پنجره چوبی، دسترسی راحت به متریال چوب و راحتی ساخت آن به وسیله نجارهای محلی است. در حال حاضر، انواع مختلف چوب در دسترس می باشد و افراد بر اساس طول عمر چوب و بودجه خود اقدام به انتخاب چوب مورد نظر خود میکنند. اگر چه میتوان از درب چوبیبرای تمام قسمت های خانه استفاده کرد، اما بهترین مکان برای استفاده از آن درب های خارجی می باشد. چوب به عنوان رایج ترین متریال در ساخت درب و پنجره در نظر گرفته شده است .

درب استیل

استیل یا دیگر سازه ها ی فلزی سال های زیادی است که به دلیل کارایی بالا مورد استفاده قرار گرفته اند و گزینه ای مناسب برای درب های داخلی و خارجی می باشند. فلز جایگزین مناسبی برای چوب است و از آن برای ساخت چهارچوب نیز استفاده می شود. در ساخت درب استیل  لولای درب به قاب فلزی جوش داده می شود. چهارچوب های فلزی در بین عموم مرسوم بوده و به طور گسترده برای درب خانه ها و دیگر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند چرا که نسبت به چهارچوب های چوبی به صرفه تر می باشند. درب های استیل را می توان با استفاده از استیل هایی که به نسبت ضخامت کمتری دارند، تحت بررسی دقیق تولید کرد. این درب ها از عمر بیشتری برخوردار بوده و نگهداری از آن ها آسان تر می باشد و در رنگ های مختلف و زیبا با طرح و بافت چوبی نیز در دسترس می باشند. از این درب ها برای مکان هایی که حفظ امنیت از اهمیت برخوردار است استفاده می شود.

درب فرفورژه

چنین درب هایی از چارچوبی که با قطعات فلزی و یا چدنی فرم داده شده تکمیل شده اند تشکیل شده. از نظر شکل ظاهری پیچیده تر نسبت به درب های مدرن بوده و متناسب برای افرادی است که فرم های منحنی همچون نقش های گل و بوته را به عنوان معیار اصلی قرار میدهند و برای ساختمانهای مسکونی کاربری بیشتری دارند.

نکات مهم برای انتخاب درب ورودی حیاط

رنگ درب ورودی حیاط

رنگ ها از مهم ترین عناصری هستند که در تزیین خانه بسیار مورد توجه قرار می گیرند. شاید ساده ترین و ازران ترین ایده ای که می توان برای زیبا تر کردن درب ورودی حیاط از آن استفاده کرد همین نقاشی درب ورودی حیاط باشد. البته با اندکی تغییر و تحول. اگر به درب های ورودی خانه ها در کوچه محل زندگی خودتان توجه کنید خواهید دید رنگ اغلب درب ها مشکی، قهوه ای، سفید یا سورمه ای است. درست است که این رنگ ها عمومیت بیشتری دارند اما این دلیل نمی شود که نتوان از رنگ های دیگر استفاده کرد، مثلا زرشکی، آبی کم رنگ، خردلی و یا رنگ هایی که روشن هستند باعث زیبا تر شدن درب ورودی حیاط خواهند شد و فضایی زیبا تر خواهند ساخت. استفاده از رنگ های روشن در درب ورودی حیاط موجب می شود که درب خانه نو تر به نظر برسد. اگر در اطراف درب ورودی حیاط نرده چوبی و یا فلزی داشته باشید، باز هم ایده رنگ کردن آن ها جلوه بسیار زیبایی به ورودی خانه خواهد بخشید.

استفاده از گیاهان تزیینی

گیاهان و گل ها هر قسمتی از خانه که باشند علاوه بر ایجاد طراوت و شادابی، زیبایی منحصر به فردی به آن جا خواهند بخشید. استفاده از گیاهان تزیینی را جلوی درب ورودی حیاط به عنوان یک ایده جدی در نظر بگیرید. چرا که این کار به صرف هزینه ای نسبتا کم نیاز دارد و در عین حال زیبایی فوق العاده ای خواهد داشت. شمشاد های سبز در اطراف ورودی خانه نظر هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد.

نورپردازی درب ورودی حیاط

نورپردازی درست و اصولی باعث می شود فضای جلوی ورودی خانه شما در شب زیبایی رویایی و خاصی داشته باشد. اگر تا به حال از جلوی خانه ای که نورپردازی ورودی زیبا داشته رد شده باشید. چراغ ها زیبایی خاصی ورودی خانه را به نمایش می گذارند و آن را چندین برابر می کنند. حتی اگر گل آرایی بسیار خوب و یا رنگ آمیزی منحصر به فرد داشته باشید اما نور کافی در این قسمت خانه وجود نداشته باشد، زیبایی ها فقط در روز قابل رویت است و با تاریک شدن هوا، امکان دیدن زیبایی ها وجود ندارد.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *