انتخاب برگه

نحوه درج مدل ۳ بعدی فایل ETABS در نقشه های سازه‌ای

مرداد ۱۱, ۱۴۰۰ | ایتبس | ۱ دیدگاه

اغلب مهندسان محاسب علاقه‌مند هستند تا بر روی جلد نقشه های سازه ای، تصویر ۳ بعدی از مدل سازه­ای ETABS را درج نمایند. در این مطلب قصد داریم نحوه گرفتن این خروجی را از برنامه ETABS 2016  آموزش دهیم. لازم بذکر است که در سایر ورژن های ETABS نیز روال کار به ترتیب زیر است.

مراحل کار :

۱- پس از پایان مدل سازی در ETABS در یکی از پنجره های نرم افزار شکل سه بعدی مدلتان را احضار نمایید. برای این کار از دکمه ۳-d در نوار ابزار افقی برنامه کمک بگیرید. همچنین با ابزار Extruded View  به مدل خودتان حجم دهید.

۲- مطابق شکل زیر در حالی که پنجره فعال شما همان پنجره ۳ بعدی مورد نظر است از منوی File ابتدا بر روی گزینه Capture Picture و سپس ردیف Current Window as DXF/DWG کلیک کنید. با این کار نرم افزار فایل اتوکد همان پنجره فعال را ایجاد کرده و از شما محلی را برای ذخیره فایل اتوکد خواهد خواست. محلی را برای ذخیره فایل انتخاب نمایید.

۳- به محل ذخیره فایل رفته و با استفاده از نرم افزار اتوکد فایل اتوکد را بازکنید. توجه کنید که فایل با پسوند DXF ذخیره شده و در حالتی که بخواهید با دستور OPEN  اتوکد آن را باز کنید باید از قسمت Files of type گزینه DXF را انتخاب کنید.(مطابق شکل زیر)

پس از باز کردن فایل، شما بصورت مدل ۳ بعدی تصویری از فایل Etabs خود را را مشاهده خواهید نمود.

اکنون می توانید فایل را با پسوند DWG ذخیره نموده و آن را به یک بلوک تبدیل کرده و در نقشه های سازه ای خود خصوصا جلد نقشه ها استفاده نمایید.

۱ دیدگاه

  1. سید امیرهاشمی

    سلام وقت بخیر بسیار عالیییی ممنون

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *