انتخاب برگه

۵ اصل مهم لوکوربوزیه در معماری جدید

دی ۲۱, ۱۴۰۰ | ویلا سازی | ۰ دیدگاه

لو کوربوزیه  معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود  که به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین‌المللی مشهور است در اکتبر ۱۸۸۷ در شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس، در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد.

وی علاقه زیادی به هنرهای بصری داشت و نزد شخصی به نام چارلز لپلاتنیه، که معلم یک مدرسه هنرهای زیبای محلی بود و خود در بوداپست و پاریس درس خوانده بود، به آموختن مبانی هنر پرداخت.

اولین خانه‌هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند، این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌های آلپ بودند. لو کوربوزیه دائماً برای فرار از محدودیت‌های حاکم در شهرش، به دورتا دور اروپا سفر می‌کرد. در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت. در آنجا در دفتر یک فرانسوی پیشگام تولید بتن تقویت شده، به نام آگوست پِره کار پیدا کرد.

وی در اواخر سال ۱۹۱۱ به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر کرد و نقاشی‌های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد.

دفترچه‌ای از پیش‌طرحهای او در این مسافرت، به خوبی اثبات‌کننده تأثیرات ارائه شده در کار های بعدی او بود. او در سال ۱۹۱۶ و در سن ۲۹ سالگی برای همیشه به پاریس نقل مکان کرد و در سال ۱۹۲۰، لقب لو کوربوزیه را که اسم پدربزرگ مادری اش بود به عنوان اسم مستعار خود انتخاب کرد.

استفاده از بتن در طرح های لوکوربوزیه: لوکوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت. در دسامبر ۱۹۱۴، لوکورپوزیه، مطالعه جدی در مورد استفاده از بتن مسلح به عنوان مصالح ساختمانی را آغاز کرد. او آشنایی اولیه با بتن را در دفتر آگوست پره، پیشگام معماری بتن آرمه در پاریس آغاز کرد، اما اکنون می خواست از آن به روش های جدیدی استفاده کند. او بعداً نوشت: «بتن مسلح منابع باورنکردنی و تنوع و انعطاف پذیری پرشور را برای من فراهم کرد که در آن سازه‌های من به خودی خود ریتم و آرامش یک قصر را خواهد داشت».

پنج اصل مهم لوکوربوزیه در طراحی های مدرن:

در زمینه معماری لو کوربوزیه خانه را به عنوان ماشینی برای زندگی عنوان کرد، همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است. وی پنج نکته را در ساختمان‌های مدرن معرفی کرد که عبارتند از:

  1. ستون‌ها ساختمان‌ها را از روی زمین بلند می‌کنند.
  2. بام مسطح و باغ روی بام
  3. پلان آزاد
  4. پنجره‌های طویل و سرتاسری
  5. نمای آزاد، کف‌ها و دیوارها به صورت کنسول

بر همین اساس لوکورپوزیه مدل یک پلان طبقه باز متشکل از سه دال بتنی که توسط شش ستون بتنی مسلح نازک پشتیبانی می‌شوند، با یک راه پله که دسترسی به هر سطح را در یک طرف پلان طبقه فراهم می‌کند، را پیشنهاد کرد. این سیستم که در شکل زیر نمایش داده شده است در ابتدا برای ایجاد تعداد زیادی اقامتگاه موقت پس از جنگ جهانی اول طراحی شده بود و تنها تخته‌ها، ستون‌ها و راه‌پله‌ها را تولید می‌کرد و ساکنان می‌توانستند دیوارهای بیرونی را با مصالح اطراف سایت بسازند. او در درخواست ثبت اختراع خود آن را به عنوان “یک سیستم ساخت و ساز قابل کنار هم قرار دادن بر اساس تعداد نامتناهی از ترکیب نقشه ها” توصیف کرد.

ویلا ساوا

ویلا ساوا آخرین و بهترین طرح، برای جلوه دادن اختراعاتی که لوکوربوزیه قبلاً در موضوعات متعدد آزموده و تصحیح کرده بود طراحی شد.آنچه که لوکوربوزیه به عنوان پنج نکته در معماری جدید ذکر کرده بود، در این ویلا هم آمده که عبارت اند از: پیلوت، باغچه بام، پلان باز، نمای آزاد و پنجره‌های کشیده.

لوکورپوزیه یکی از اولین کسانی بود که در زمان خود تأثیر ماشین را، انباشتگی انسان‌ها بیان کرد! او این مطلب را چنین توضیح می‌داد که در آینده، شهرها حاوی آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بزرگی خواهند شد که هر کدام به‌طور مجزا، گویی در کنار بقیه پارک شده‌اند. تئوری‌ها و طرح‌های لو کوربوزیه خصوصاً توسط صنف ساختمان سازان کاملاً مورد قبول قرار می‌گرفت، چنان‌که لو کوربوزیه می‌گفت: به‌طور قانونی تمام ساختمان‌ها باید سفید باشند؛ و دیگر معماران از این گفته پیروی می‌کردند و از هر گونه تزئینی به شدت انتقاد می‌کردند

لو کوربوزیه از یک شبکه مدولار با تناسبات طلایی برای طراحی پلان و نما استفاده می‌کرد و تناسبات و اندازه‌های بدن انسان را طبق مدل خودش در طراحی بکار می‌برد.

لو کوربوزیه شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نمود که از آسمانخراشهای عظیم و مرتفع تشکیل شده‌است. در هر یک از این آسمانخراشهای چند عملکردی، حدود صد هزار نفر کار و زندگی خواهند کرد. در این ساختمانها، آپارتمان‌های مسکونی، ادارات، فروشگاه‌ها، مدارس، مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم است. ساکنان این مجتمع‌ها، از دود و سر و صدای ترافیک اتومبیل‌ها به دور هستند و به جای آن از آفتاب و دید و منظر زیبا استفاده می‌کنند.

بر اساس این نظریه، دو شهر مهم در دهه پنجاه میلادی، طراحی و اجرا شد. یکی شهر چندیگر هند بود که توسط خود لو کوربوزیه طراحی شد. برای طرح این شهر لو کوربوزیه از جدیدترین ضوابط شهرسازی و معماری مدرن که عمدتاً خود او مسئول تبیین آن‌ها بود، استفاده کرد.

لوکوربوزیه در اوت ۱۹۶۵ درگذشت ولی ۵ اصل اساسی او در معماری جدید کماکان مورد استفاده طراحی های معماری ساختمان‌های مختلف است.

در صورت نیاز به انجام طراحی؛ کافیست شماره پشتیبانی سازه پلاس ۰۹۳۵۹۳۱۰۵۹۳ را ذخیره کرده، در یکی از پیام‌رسان‌های در دسترس تلگرام/واتساپ/ایتا پیام دهید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *