انتخاب برگه

ضوابط مهم در طراحی پارکینگ های ساختمان‌های مسکونی

آذر ۱۰, ۱۴۰۰ | معماری | ۰ دیدگاه

در طراحی معماری فضاهای مسکونی یکی از مواردی که در تعیین آکس بندی ستون‌ها باید مورد توجه قرار گیرد ضوابط مربوط به پارکینگ و عبور و مرور خودروهاست. در این مطلب قصد داریم مهمترین ضوابط اثر گذار در طراحی پارکینگ های ساختمان‌های مسکونی را بررسی نماییم. باید گفت که در هر شرایطی به ازای هر واحد مسکونی تامین پارکینگ به مساحت ۲۵ متر مربع  الزامی است. حداقل عرض ورودی قطعه (بر ملک) جهت دسترسی خودرو ۳ متر می‌باشد. در صورتیکه بر ملک کمتر از ۳ متر باشد، ماشین نرو تلقی شده و شامل ضوابط خود می‌باشد.

در پارکینگ هایی که با ورودی مستقل طراحی می شود ابعاد پارکینگ حداقل ۳ در ۵ متر خواهد بود. بر این اساس برای دو خودرو باید عرض مفید ستون‌ها به اندازه ۵ متر و برای سه خودرو عرضی به اندازه ۷٫۵ متر وجود داشته باشد.

اختلاف سطح مجاز در فضای پا کینگ حداکثر ۸۰ سانتی­متر خواهد بود.

اختلاف سطح مجاز در فضای پارکینگ

استفاده از فضای زیر راه پله و رمپ به عنوان فضای پارک خودرو مجاز نمی­‌باشد. احداث درب پارکینگ در پخ گذر ممنوع است.

رعایت ابعاد استاندارد آسانسور و راه پله  الزامی بوده و دسترسی به محل آنها بدون مزاحمت و مانع و جدا از فضای پارک خودرو تامین خواهد شد. حداقل فضای لازم جهت عبور پیاده در پارکینگ و دسترسی به راه پله یا آسانسور و فضای جلوی آسانسور یا راه پله ۱٫۴ متر می باشد.

حداقل فاصله خودو پشتی از خودرو ثابت جلویی  برای تردد وخروج از پارکینگ ۳٫۵ مترخواهد بود.

تامین فضای کافی دور زدن و جابجایی داخل پارکینگ الزامی است و فاصله اولین مانع (دیوار) از انتهای رمپ حداقل ۴٫۵  متر خواهد بود.

منبع: اهم ضوابط طرح تفضیلی تبریز و مقررات ساخت و ساز شهری- معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز


محصولات مرتبط:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ پیام دهید