انتخاب برگه

پروفسور ایگور پوپوف

آذر ۲۹, ۱۴۰۰ | دانشگاهی | ۰ دیدگاه

احتمالاً بسیاری از دانشجویان عمران و معماری با کتاب های مقاومت مصالح و مکانیک جامدات  پروفسور ایگور پوپوف آشنایی دارند. در این مطلب میخواهیم به زندگی نامه این دانشمند حوزه سازه و ساختمان نگاهی اجمالی داشته باشیم.

ایگور پاولوویچ پوپوف (به روسی: Егор Павлович Попов؛  یکی از بستگان مخترع الکساندر استپانوویچ پوپوف، در کیف، امپراتوری روسیه (پایتخت کنونی اوکراین) در سال ۱۹۱۳ در کیف روسیه به دنیا آمد. او و خانواده اش در جریان انقلاب بلشویکی به منچوری و از آنجا در نهایت به آمریکا رفتند. پس از نقل مکان به آمریکا در سال ۱۹۲۷، سرانجام مدرک B.S. از دانشگاه کالیفرنیا برکلی، مدرک کارشناسی ارشد خود را از MIT و مدرک دکتری خود را را در رشته مهندسی عمران و مکانیک کاربردی از استانفورد دریافت کرد.

پس از پیوستن به دانشکده برکلی در سال ۱۹۴۶، پوپوف دوره های مکانیک را در برنامه درسی مهندسی عمران معرفی کرد و تا حد زیادی مسئول ایجاد یک بخش مهندسی سازه و مکانیک سازه در بخش مهندسی عمران بود و هدایت آزمایشگاه های مهندسی سازه را بدست گرفت

تحقیقات پوپوف دارای پشتوانه های نظری و تجربی قوی بود و به طور گسترده توسط مهندسان سازه به کار گرفته شد. بسیاری از کارهای اخیر بر پاسخ لرزه ای سازه های بتن مسلح و فولادی متمرکز شده است. او  کتاب های درسی مهندسی را تالیف کرد که به کلاسیک دانشگاهی در سراسر جهان تبدیل شدند. کتاب مقاومت مصالح او در ایران جزء یکی از کتب اصلی دانشگاهی در زمینه مهندسی عمران و معماری است.

پوپوف یک رهبر در زمینه مهندسی سازه که مطالعاتش روی پل خلیج سانفرانسیسکو، خط لوله ترانس آلاسکا، موزه هنر مدرن سانفرانسیسکو و پروژه های متعدد دیگر اعمال شد.  جوایز متعدد پوپوف شامل انتخاب آکادمی ملی مهندسی، جایزه تدریس ممتاز پردیس، مدال عادی ASCE، استناد برکلی، جایزه دانش‌آموختگان مهندسی ممتاز، و مدال هاوسنر موسسه تحقیقات مهندسی زلزله بود. در سال ۱۹۷۷، همکاران پوپوف با همکاری NSF کنفرانسی را به افتخار ۳۰ سال تدریس او ترتیب دادند.

پوپوف در طول زندگی حرفه‌ای خود عمدتاً به دلیل کارش در انجام تحقیقات برای دانشگاه کالیفرنیا، برکلی مشهور بود. برخی از دستاوردهای او عبارتند از: کار با مشکلات کمانش برای ناسا در هیوستون، تگزاس، مشارکت با پل خلیج سانفرانسیسکو-اوکلند، کمک به آزمایش لوله برای خط لوله ترانس آلاسکا.

توسعه قاب مقاوم در برابر زلزله( قاب های خمشی) و قاب های مهاربندی واگرا (ebf) از دیگر دستاوردهای اوست.

پروفسور ممتاز مهندسی عمران، ایگور پوپوف، که به طور گسترده به عنوان یک پیشگام در حرفه خود شناخته می شود، در ۱۹ آوریل ۲۰۰۱ در مرکز پزشکی آلتا بیتس بر اثر حمله قلبی  در ۸۸ سالگی درگذشت. او ۸۸ سال داشت.


محصولات مرتبط:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ پیام دهید