انتخاب برگه

ضخامت قلم/خطوط در پرینت اتوکد، نقشه سازه

مرداد ۲, ۱۳۹۷ | آموزشی | ۱ دیدگاه

ضخامت خطوط نقشه سازه

ضخامت قلم/خطوط در پرینت اتوکد، نقشه‌های سازه خروجی ارائه شده توسط سازه پلاس

نقشه های سازه ارائه شده، دارای ضخامت خطوط یکسان می باشد. برای درنظر گرفتن ضخامت خطوط متفاوت، مثلا میلگردها و خط قالب‌بندی با خطوط ضخیمتر باشد، مطابق تصویر پیوستی یا فایل اتوکد موجود در پایین صفحه عمل شود.

ما میخواهیم به عنوان مثال نقشه رو پرینت بگیریم، توی ترسیم هم از هیچ گونه ضخامتی استفاده نکردیم و فقط لایه بندی درست انجام شده و برای لایه های هم رنگ خاص خودش در نظر گرفته شده

ابتدا با اجرای فرمان print از روشهایی که خودتون بهتر می دونید و کلید میانبرش هم ctrl+p هست این دستور را اجرا می کنیم در صفحه print در قسمت printer/plotter و در گزینه name بر روی منوی روبروی اون کلیک می کنیم و نوع پرینتر رو انتخاب می کنیم.

ضخامت خطوط در پرینت اتوکد

حالا می ریم سراغ اصل موضوع بحثمون و انتخاب تنظیمات خطوط برای همین در قسمت plot style tabl بر روی منوی اون کلیک می کنیم تا منو باز بشه و سپس گزینه acad رو انتخاب و بعد از انتخاب این گزینه بر روی شگل پرینتر در جلوی آن کلیک کرده تا جدول تنظیمات رنگ و خطوط باز بشه.

print گرفتن و تنظیمات ضخامت خطوط در پرینت کد

گه بخوایم پرینت تک رنگ یا همون سیاه و سفید بگیریم مراحل زیر رو اجام میدیم اولین کاری که انجام میدیم در قسمتplot styles همه رنگاه رو انتخاب می کنید یک راه سریع انتخاب رنگاه اینه که کلید shift را نگهدارید و دکمه end را بزنید به این طریق همه رنگاه انتخاب میشن

خب این مرحله اول….
حالا میریم سراغ مرحله دوم و در قسمت properties و بر روی منوی color کلیک می کنیم و رنگ black رو انتخاب می کنیم. با این انتخاب همه رنگاه در پرینت بصورت تک رنگ انجام میشه.
تا اینجا نوع رنگ و مشخص کردیم حالا میریم سراغ موضوع دادن ضخامت به خطوط.
دید که اینجا ما فقط رنگها رو انتخاب کردیم و همه رو یکسان کردیم و از نوع خط خبری نبود واسه همین اینجا هم به رنگها ضخامت میدیم

_درسته که ما واسه همه رنگها، رنگ سیاه در نظر گرفتیم ولی پرینتر هنوز رنگها رو می شناسه و ما واسه رنگها ضخامت هم تعریف می کنیم پس تو همون حالتی که همه رنگها در حالت انتخاب هستن رو گزینه lineweight کلیک می کنیم تا منوی اون هم باز بشه و روی عدد ۰٫۲ کلیک می کنیم.
با این کار تمام خطوط با ضخامت ۰٫۲ ترسیم میشه.

۱ دیدگاه

  1. عمار

    فقط میتونم بگم خدا خیر دنیا و آخرت بهتون بده

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *