انتخاب برگه

آئین نامه طراحی راه‌های شهری ۱۲ جلدی ۱۳۷۵- رشته مهندسی ترافیک

آبان ۵, ۱۳۹۸ | آیین نامه‌ ساختمانی | ۲ دیدگاه ها

آئین نامه طراحی راه‌های شهری ۱۲ جلدی- رشته مهندسی ترافیک
آئین نامه طراحی راه‌های شهری ۱۲ جلدی- رشته مهندسی ترافیک

آئین نامه طراحی راه های شهری (۱۲ جلدی)

آیین نامه طراحی راه های شهری در سال ۱۳۷۵ توسط وزارت راه و شهرسازی (وزارت مسکن و شهرسازی سابق) در ۱۲ جلد تدوین و مصوب شده است.

بخش های این آیین نامه به قرار زیر است. فایل های این آیین نامه از لینک های زیر قابل دانلود است.

 مبانی

دانلود PDF بخش یک : مبانی

در بخش مبانی آیین نامه طراحی راه شهری به طبقه بندی راه های شهری، دسترسی و تنظیم آن، سرعت، ترافیک، ظرفیت، وسیله نقلیه تیپ طراحی، عوامل انسانی، ایمنی و محیط زیست و نقش این موارد در طراحی راه های شهری پرداخته شده است.

پلان‌ها و نیم رخ‌های طولی

دانلود PDF بخش دو: پلان ها و نیم رخ های طولی

در بخش پلان ها و نیم رخ های طولی آیین نامه طراحی راه های شهری به شکل هندسی پلان و نیم رخ های طولی، فاصله دید، پلان، نیم رخ های طولی، هماهنگی پلان و نیم رخ طولی، و سایر عوامل تاثیر گذار پرداخته شده است.

اجزای نیم‌رخ‌های عرضی

دانلود PDF بخش سه: اجزای نیم رخ های عرضی

در بخش نیم رخ های عرضی، به شیب عرضی، خط های اصلی، خط های کمکی، شانه، خط پارکینگ، میانه، جدول، شیروانی ها و سیستم های تخلیه آب، دیواره حافظ، نرده حافظ، مقطع عرضی در سازه ها، عرض آزاد و عرض ایمنی، بیرون رفتگی ایستگاه ها، حریم راه و کناره، استفاده از حریم راه برای تاسیسات شهری، فضای سبز و زمین آرایی و روشنایی پرداخته شده است.

 راه‌های شریانی درجه ۱

دانلود PDF بخش چهار: راه های شریانی درجه ۱

در بخش چهار آیین نامه یعنی ضوابط مربوط به راه های شریانی درجه ۱ به ضوابط کلی این راه ها، ضوابط اجزا، استفاده اتوبوس ها از آزادراه و بزرگراه و نیمرخ های عرضی نمونه مورد بررسی قرار گرفته اند.

تبادل‌ها

دانلود PDF بخش پنج: تبادل ها

در بخش تبادل ها به اصول مرتبط با این قسمت از راه، انواع تبادل ها، ضوابط کلی مرتبط با تبادل ها و ضوابط اجزا پرداخته شده است.

راه‌های شریانی درجه ۲

دانلود PDF بخش شش: راه های شریانی درجه ۲

در بخش شش آیین نامه، یعنی بخش راه های شریانی درجه ۲ به ضوابط کلی مورد نیاز، ضوابط اجزا، استفاده اتوبوس از را ههای شریانی درجه ۲ و نیمرخ های عرضی نمونه پرداخته شده است.

تقاطع‌ها

دانلود PDF بخش هفت: تقاطع ها

در بخش هفت که مرتبط با تقاطع ها می باشد، ضوابط کلی تقاطع ها، ضوابط اجزا و میدان آمده است.

خیابان‌های محلی

دانلود PDF بخش هشت: خیابان های محلی

در بخش هشت آیین نامه که مرتبط با خیابان های محلی است، ضوابط عمومی این خیابان ها، هسته های شهری مسکونی، مناطق مرکزی، مراکز مهم صنعتی و تجاری و سرعت گیرها آمده است.

دسترسی‌ها

دانلود PDF بخش نه: دسترسی ها

در بخش نه آیین نامه مربوط به دسترسی، ضوابط عمومی مربوط به دسترسی ها، راه های اتصالی ورودی، پارکینگ ها، بارگیری و باراندازی، دسترسی برای وسایل نقلیه اضطراری و عقب نشینی آمده است.

مسیرهای پیاده

دانلود PDF بخش ده: مسیرهای پیاده

در این بخش که مربوط به مسیرهای پیاده است، طرح‌های شبکه های پیاده روی، ضوابط طرح و مرمت و نگهداری مورد بحث قرار گرفته است.

مسیرهای دوچرخه

دانلود PDF بخش یازده : مسیرهای دوچرخه

در بخش یازده که مربوط به مسیرهای دوچرخه است، مواردی همچون برنامه‌ریزی و امکان‌سنجی، طرح شبکه، ضوابط اجزای هندسی، مسیرهای دوچرخه در تقاطع‌ها و  پارکینگ مخصوص دوچرخه آمده است.

تجهیزات ایمنی

بخش دوازده: تجهیزات ایمنی

در بخش تجهیزات ایمنی این آیین نامه، ضوابط مربوط به شیوه‌های بی خطر ساختن عرض ایمنی، حافظ‌های طولی جانبی، حافظ‌های میانی و ضربه‌گیرها پرداخته شده است.


محصولات مرتبط:

۲ دیدگاه ها

 1. احمد

  ملغی شده است. نسخه جدید آمده.

  پاسخ
  • سازه پلاس

   بله نسخه ۱۳۹۹ هم در سایت برای دریافت ارائه شده است.

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *