انتخاب برگه

صفحه ویژه آزمون نظارت و اجرا | صلاحیت پایه ۳ معماری

آزمون نظام مهندسی معماری
فیلم آموزش مباحث

آزمون نظام مهندسی معماری

محصولات مرتبط با آزمون نظارت و اجرا | مهندسی معماری

کلیدواژه‌های آزمون نظارت و اجرا معماری | دریافت دانلودی

برای داوطلبینی که در یک دوره همزمان آزمون نظارت و اجرا معماری را دارند، استفاده از کلیدواژه اجرا معماری کافی است. (منابع نظارت، زیرمجموعه منابع اجرا معماری است)

فیلم‌های آموزشی مباحث مقررات ملی

پیشنمایش بخش‌هایی از آموزش، مبلغ محصول، مدت زمان و سایر توضیحات، داخل صفحه هر محصول قابل مشاهده است.

کلیدواژه تکی‌ مباحث

مجموعه کلیدواژه‌های تکی منابع معماری

 نمونه سوالات مبحث به مبحث

آزمون نظام مهندسی معماری چیست؟

آزمون نظام مهندسی معماری یا همان آزمون ورود به حرفه مهندسان معمار پایه ۳ ساختمان، در سه صلاحیت نظارت (مهندس ناظر ساختمان)، صلاحیت اجرا (مجری ساختمان) و صلاحیت طراحی معماری (حق مهر و امضاء نقشه معماری) بصورت صلاحیت‌ها مجزا و هر کدام دارای آزمون مستقل توسط دفتر مقررات ملی ساختمان در وزارت راه و شهرسازی زیر نظر سازمان سنجش آزمون صلاحیتی (نه حد نصابی) برگزار می‌شود.

صلاحیت معماری داخلی نیز در آینده نزدیک بعنوان صلاحیت جدید رشته معماری با همین عنوان یا عنوانی مشابه تزئینات داخلی معماری (دکوراسیون) به صلاحیت‌های رشته معماری اضافه خواهد شد و فعلا در مراحل بررسی و تصویب است.

نحوه کارکرد صلاحیت همزمان

محدودیت در شرکت آزمون و اخذ صلاحیت‌های همزمان و گرفتن پروانه اشتغال مهندسی برای همه صلاحیت‌ها نیست. هیچ صلاحیتی هم وابسته به قبولی یا تجربه کاری صلاحیت دیگر نیست. (همچین قانونی قبلا بوده که لغو شده است)

با توجه به اینکه کار اجرا (مجری) بعنوان کار تمام وقت تلقی می‌شود، فقط با کار مجری نمی‌توان همزمان طراحی یا نظارت انجام داد. برای همزمانی نظارت و طراحی محدودیتی وجود ندارد.

ارتقا پایه نظام مهندسی

ارتقاء پایه نظام مهندسی در هر صلاحیت مستقل از صلاحیت‌های دیگر بوده و برای ارتقاء از پایه ۳ (پایه ورودی) به پایه ۲ (پایه بالاتر) حداقل گذشت ۴ سال تمام از تاریخ اخذ پروانه (نه تاریخ قبولی) لازم است. همچنین گذراندن دوره‌های آموزشی داخل نظام مهندسی استان و کسب نمرات قبولی از اساتید مربوطه نیز باید طی شود تا بتوان ارتقاء پایه یافت.

برای ارتقاء پایه برخی گواهی حضور در سمینارها معتبر می‌باشد ولی بنا به یکسری مشکلات در گذشته، بهتر است همان کلاس‌های رسمی خود نظام مهندسی گذرانده شود.

راهکاری‌های موفقیت در آزمون طراحی معماری و محصولات مربوط به آزمون طراحی با توجه به ساختار متفاوت این آزمون در صفحه‌ای جداگانه قرار گرفته است.

مشابه این صفحه ویژه محصولات آزمون نظارت و آزمون اجرای رشته مهندسی عمران