انتخاب برگه

اصطلاحات و مراحلی که هر کسی در ساخت ویلا باید بداند

دی ۲۰, ۱۴۰۱ | ویلا سازی | ۰ دیدگاه

مراحل ویلا سازی
مراحل ویلا سازی

ویلا چیست؟ در فرهنگ ایران ویلا به خانه ای با سبک خاص و معمولا با سقف های شیب دارگفته میشود هر چند که در سالیان اخیر ساخت ویلا به سبک مدرن با سقف های تخت نیز رایج شده است اما در واقع تاریخچه اجرای سقف های شیب دار مختص شهرهای شمال ایران و به خاطر اقلیم مرطوب منطقه انجام می‌شده است که باعث شده اکثرا خانه ها در این مناطق به سبک ویلا ساخته شوند این روش ساخت بنا به مرور زمان به خاطر زیبایی و خاص بودن آن در مناطق مختلف دیگر ایران نیز رایج شده است ویلاها را معمولا در اطراف شهرها و جاهای ییلاقی میسازند تاریخچه ویلا سازی در دنیا بر میگردد به دوران روم باستان که برای طبقات اشراف و متمول جامعه در زمینهایی با وسعت زیاد ساخته میشد ویلا در اصل به خانه ای ساخته شده میگویند که در اطراف شهر در زمینهایی وسیع دارای سبک معماری به سبک ایتالیایی میباشد ویلا به دو زبان فرانسوی و انگلیسی نیز villa گفته می‌شود. ساخت ویلا دارای پروسه زمانبری است و همچنین دارای مراحل مختلفی است که در ادامه مقاله به مراحل ساخت ویلا و نحوه ساخت ویلا می‌پردازیم.

ساخت ویلا بر اساس سبک معماری:

 • ساخت ویلا با سبک کلاسیک
 • ساخت ویلا با سبک نئوکلاسیک
 • ساخت ویلا با سبک مدرن
 • ساخت ویلا با سبک پست مدرن
 • ساخت ویلا با سبک مینیمال
 • ساخت ویلا با سبک روستیک

ساخت ویلا بر اساس نوع سازه‌ای:

 • ساخت ویلا با سازه فلزی
 • ساخت ویلا با سازه اسکلت بتنی
 • ساخت ویلا یا سازه LSF
 • ساخت ویلا بصورت پیش ساخته بتنی
 • ساخت ویلا بصورت پیش ساخته فلزی (کانکس)

ساخت ویلا بر اساس موقعیت مکانی:

 • ساخت ویلا در منطقه کوهستانی
 • ساخت ویلا در منطقه جنگلی (شمال)
 • ساخت ویلا نزدیک به ساحل
 • ساخت ویلا در دشت

ساخت ویلا از نظر ساختار:

 • ساخت ویلا فلت
 • ساخت ویلا دوبلکس
 • ساخت ویلا تریبلکس

انواع سقف‌ها در ساخت ویلا:

 • سقف شیروانی(مخصوص اسکلت فلزی و بتنی)
 • سقف تخت تیرچه و یونولیت (مخصوص اسکلت بتنی)
 • سقف کرومیت و یونولیت (مخصوص اسکلت فلزی)
 • سقف وافل
 • سقف دال بتنی

هزینه ساخت ویلا:

ساخت ویلا بر اساس نوع ساختار ، مصالح به کار رفته (کیفیت و قیمت مصالح و برند لوازم مصرفی) و همچنین دسترسی به مصالح و اکیپ های تخصصی میتواند متفاوت باشد برای اطلاع از هزینه ساخت ویلا می‌تواند با ما تماس بگیرید.

محوطه سازی ویلا:

محوطه سازی ویلا از موارد مهم در زیباسازی محوطه ویلا میباشد زیرا در ورود ویلا و چشم انداز بیننده می‌تواند حس آرامش و نشاط شگفت انگیزی را القا کند در محوطه سازی موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند چیدمان محوطه را کامل کند استخر سازی در محوطه، ساخت آلاچیق و نهر آب و همچنین دیوارهای پیرامونی ویلا و نوع پوشش گیاهان و درختان تزئینی در محوطه ویلا بسیار مورد نظر قرار میگیرد نمای ساختمان میتواند در کامل کردن پیوند طبیعت ویلا و ساختار محوطه یک هارمونی بوجود بیاورد نور پردازی در محوطه ویلا بسیار نکته حائز اهمیتی است که بهتر است طبق نظر طراح اجرا شود.

انواع قرارداد ساخت ویلا:

ساخت ویلا به روش های مختلف ساخته میشود شرکت ها و پیمانکاران ویلا به طریق مختلفی برای ساخت ویلا با کارفرمایان توافق میکنند انواع قرارداد ساخت ویلا بصورت زیر میباشد که نسبت به حجم پروژه ، برای هزینه های ساخت ویلا، شامل خرید مصالح، دستمزد کارگران، دستمزد پیمانکار و هزینه‌های دیگر قرارداد ساخت ویلا انجام می‌شود.

قرارداد ساخت ویلا بصورت مدیریت پیمان

(درصدی ۱۰٪ الی ۱۸ درصد) به این صورت که پیمانکار بعنوان امین کارفرما کلیه وظایف نظارت بر اجرای کار+ خرید مصالح و لوازم را با تائید کارفرما در هر مرحله بعهده میگیرد و درصدی از هزینه های کل ساختمان بعنوان دستمزد پیمانکار تعیین می‌شود و در مراحل کار به پیمانکار پرداخت می‌شود.

قرارداد ساخت ویلا بصورت قیمت مقطوع

(با مصالح یا دستمزدی) براساس هزینه های ساخت بنا شامل دستمزد اکیپ های اجرایی+ دستمزد پیمانکار + مصالح مورد توافق + هزینه های دریافت مجوز ساخت و نقشه های اجرایی در ابتدای شروع پروژه بصورت یک قیمت مورد توافق مقطوع تعیین می‌شود و در مراحل کار به پیمانکار طبق قرارداد پرداخت میشود در این نوع قرارداد ریسک پیمانکار به دلیل شرایط اقتصاد و تورم بالا است.

قرارداد ساخت ویلا بصورت مشارکت در ساخت‌:

در قرارداد مشارکت در ساخت پیمانکار بعنوان سرمایه گذار عمل میکند و کارفرما مالک زمین است که پس از توافق با پیمانکار در نحوه ساخت ، میزان سرمایه مورد نظر برای ساخت ویلا و سهم هر نفر از ملک ساخته شده مشخص و توافق انجام می‌شود.

نحوه انجام مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد

مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد:

پس از طراحی نقشه های معماری و سازه توسط مهندس معمار و محاسب و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح برای موافقت با ساخت ویلا در صورتی که مایل هستید که شخصا ساخت ویلای خود را شروع کنید اما تجربه کافی در امر ساختمان سازی ندارید بهتر از از یک شرکت سازنده ویلا و یا پیمانکار ویلا کمک بگیرید برای آشنایی با مراحل ساخت ویلا میتوانید مقاله زیر را تا انتها مطالعه بفرمائید.

خاکبرداری و پی کنی ویلا:

در این مرحله بسته به نوع خاکبرداری با نظر ناظر و یا پیمانکار توسط بیل مکانیکی و یا لودر و کامیون عملیات خاک برداری انجام می‌شود.

رگلاژ و تسطیح زمین ویلا:

مقدار ۱۰ الی ۲۵ سانتی متر از زمینی که قبلا توسط بیل و لودر خاک برداری شده به دلیل سست شدن دانه های خاک و جدا شدن آن ها از یکدیگر توسط شانه های بیل یا لودر توسط کارگران با بیل دستی برداشت می‌شود.

قالب گذاری فونداسیون ویلا:

قالب بندی را به چند صورت فلزی ، چوبی، فایبرگلاس یا آجری اجرا می کنند. در صورتی که قرار است قالب بندی به صورت فلزی یا چوبی یا توسط لایه های فایبر گلاس انجام شود، ابتدا باید آرموتور بندی انجام شود(میلگردها خم شود و خاموت ها آماده و در محل مورد نظر کار گذاشته می شود و با سیم های مفتول به ضخامت ۱.۵ تا ۲ آن ها را به هم می بندیم یا گره می زنیم، جوشکاری در محل وصله آرماتورها مجاز نمی باشد.) پس از چرب کردن قالب های فلزی و چوبی با فایبر گلاس آن ها را محکم با سیم در محل مورد نظر می بندیم و اگر قرار باشد توسط آجر قالب بندی شود، قبل از کارگزاری میلگردها در محل مورد نظر آجرها را نسبت به فشار پی از ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر و پایه هایی در پشت قالب آجری تعبیه می کنیم ، فقط باید در نظر داشت که حتما در قالب آجری قبل از بتن ریزی پلاستیک کشی بر روی دیوارهای داخلی پی ها برای جلوگیری از مکش شیره بتن انجام شود و یا اگر سازه فلزی باشد در محل اکس ستون ها باید توسط صفحه پلیت همراه با بولت های فلزی با سیم مفتول توسط استادکار خبره با نظر مهندس ناظر کارگزاری شود و یا در صورت اسکلت بتنی میلگردهایی به صورت انتظار در قسمت هایی که قرار است ستون گذاری شود، اندازه ی ارتفاع میلگردهای انتظار ۶۰ برابر قطر میلگرد می باشد، مثال اگر میلگردهای انتظار در نقشه ۱۸ تعیین شده است، ۱۸*۶۰=۱۰/۱ متر از روی میلگرد تحتانی فونداسیون +بتن رویه فونداسیون می باشد و خاموت های ستون ها پس از بستن میلگردهای طولی کار گذاشته شده و با سیم در محل خود طبق نقشه بسته می شود، سپس اگر در ستون سنجاقی لازم باشد، طبق نقشه در محل خود کار گذاشته می‌شود.

قالب گذاری ستون های ویلا:

قالب ستون ها به دو صورت فلزی یا چوبی و یا فایبرگلاس کار گذاشته می شود و توسط کارگران بتن ساز در محل طبق دستور مهندس ناظر شروع به بتن ریزی می کنیم، فقط برای جلوگیری از جدا شدن دانه ها موقع بتن ریزی بهتر است ارتفاع بتن ریزی از ۱ متر بیشتر نشود که در این صورت یک طرف قالب تا ۱ متر مانده به کف فونداسیون باز شده و بتن ریزی از آنجا شروع شده و پس از ویبره زدن و یا ضربه توسط چک کش در گوشه های قالب بتن ریزی تا بالاترین مرحله پیش می رود، پس از حداقل ۴۸ ساعت از زمان بتن ریزی آخرین ستون شروع به باز کردن قالب ستون ها می کنیم فقط قبل و بعد از بتن ریزی، قالب ها باید توسط روغن سوخته با یک دستمال چرب شود که قالب ها پس از بتن ریزی هم سطح صافی را به دست آورد و هم اینکه از چسبیدن قالب به بتن جلوگیری کند.

تیرچه گذاری و یونولیت برای سقف:

پس از کارگذاری آویزها، طبق نقشه شروع به کارگذاری تیرچه ها که از قبل سقارش داده ایم می کنیم، فاصله اکس تا اکس تیرچه ها معمولا باید ۴۸ سانتی متر باشد. در حین کارگذاری تیرچه ها شروع به کارگذاری یک عدد یونولیت می کنیم، یا در صورتی که سقف بلوک باشد،در هر سر تیرچه بلوک گذاری می کنیم و در پایان، قسمت های خالی تیرچه ها با استفاده از بلوک یا یونولیت یا سفال پر می شود، میلگردهای تقویتی در پایان تیرچه و یونولیت یا قبل از کارگذاری تیرچه و یونولیت، حتما طبق نقشه باید در محل های خود کار گذاشته شوند.

قالب گذاری دور سقف ویلا:

پس از کارگذاری تیرچه و یونولیت، قالب های دور سقف را با سیم مفتول می بندیم و سیم های حرارتی بر روی سقف را با میلگرد ۸ یا ۶ طبق نقشه و دستور مهندس ناظر می بندیم، این کار را توسط آرموتور بند به فاصله حداکثر ۳۰ سانتی متر با سیم مفتول ۱/۵ تا ۲ انجام می دهیم. پاکسازی سقف را با استفاده از خرده یونولیت و سیم اضافه انجام می دهیم و سپس شروع به بتن ریزی می کنیم، بهتر است بتن سقف را به صورت آماده از کارخانه ی معتبر تهیه و توسط پمپ به محل مورد نظربریزیم و توسط کارگران و استاد کار ماهر آن را انجام دهیم و با چند عدد ماله چوبی یا پلاستیکی یا دستگاه تسطیح بتن آن را صاف کرده ، فقط برای جلوگیری از کرم زدگی بتن، حتما توسط دستگاه ویبراتور، حباب های اضافه را باید از بتن خارج کنیم، عملیات مرطوب کردن بتن و آبپاشی آن پس از ۲۴ ساعت و حداقل تا ۱ هفته باید به صورت مداوم توسط یک کارگر انجام شود، بهتر است برای جلوگیری از تبخیر آب بتون، گونی های چتایی را کهع بر روی سقف به صورت سراسری پهن شده است را خیس کرده، که این خود باعث جلوگیری از خشک شدن بتن می شود، عملیات قالب برداری زیر سقف پس از هفت روز، امکان پذیر می باشد که باید با نظر مهندس ناظر انجام شود.

طراحی و اجرای سقف شیروانی ویلا:

در صورتی که ویلا یک طبقه باشد، پس از پایان سقف شروع به خرپا سازی می کنیم،بهتر است در محل اکس ستون ها، قبل از بتن ریزی سقف، پلیت هایی را تعبیه کرده و بعد از بتن ریزی خرپا بر روی این صفحه، پلیت ها جوش شده و عملیات خرپاسازی طبق نقشه اجرا می شود، گاهی ممکن است سقف شیروانی بر روی سقف آخر، به این صورت انجام شود: پس از قالب گذاری سقف برای آرماتور گذاری، فقط پودرهای بتن، آرموتور گذاری و قالب بندی و صفحه پلیت کارگذاری شود و سقف شیروانی بر روی آن اجرا گردد که در پایان برای پر کردن جاهای خالی توسط میلگرد و توری، رابیس محل های خالی پر شود و بعدا توسط گچ کاری یا سیمان کاری با مدلهای مختلف گچ بری شود.

نازک کاری ساختمان ویلا:

پس از دیوار چینی شروع به گچ کاری دیوارهای داخلی می کنیم و پس از آن لوله کشی گاز و آب و تاسیسات در داخل دیوارها، توسط تاسیساتی و برقکار ماهر کار گذاشته می شود. پس از آن سرامیک کردن و کاشی کاری سرویس و حمام و آشپزخانه انجام می شود، پس از آن پنجره و درب بیرونی کار گذاشته می شود، پس از تکمیل گچ کاری و انداختن شیرهای فلکه، داخل حمام و دستشویی ، کلید و پریزها کار گذاشته می شود، در نهایت رنگ آمیزی واحد انجام می شود و نمای ساختمان نیز تکمیل می شود.

در صورت نیاز به انجام طراحی؛ کافیست شماره پشتیبانی سازه پلاس ۰۹۳۵۹۳۱۰۵۹۳ را ذخیره کرده، در یکی از پیام‌رسان‌های در دسترس تلگرام/واتساپ/ایتا پیام دهید.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *