انتخاب برگه

تغییرات مهم مبحث ششم ویرایش سال ۱۳۹۸

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ | اخبار | ۴ دیدگاه ها

یکی از تغییرات مهم در مبحث ششم ویرایش ۹۸ مربوط به اعمال کاهش در سربار زنده می‌باشد.
در مبحث ۶ (ویرایش ۹۲) و نیز ASCE7-2016 اجازه داریم علاوه بر اعمال کاهش سربار زنده به صورت عضو به عضو، در ترکیب بارهای شامل زلزله و باد نیز ضریب بار زنده را برابر ۰٫۵ در نظر بگیریم (البته برای کاربری هایی که این کاهش ها مجاز باشد)

در مبحث ۶ ویرایش ۹۸ این کاهش مضاعف مجاز نمی باشد.

البته استفاده از مبحث ۶ ویرایش ۹۲ فعلا تا ۲ سال دیگر مجاز هست و کاربر میتواند تا مدت ۲ سال به اختیار از مبحث ۶ جدید و یا قدیم برای طراحی استفاده کند.

در مورد برخی بارها مانند بار زنده راه پله که مقدار آن برابر ۵kN/m^2 میباشد، اجازه استفاده از ضریب ۰٫۵ را نداریم ولی اجازه کاهش سربار را داریم. بنابراین این نوع بارها را بهتر است از نوع Live-reducible تعریف کنیم.

منبع: کانال تلگرامی آقای دکتر حسین زاده اصل


تصویر فوق مربوط به مبحث ۶ ویرایش ۹۸ میباشد

با توجه به بندهای فوق:
۱- از این به بعد بار تیغه های متعارف را باید از نوع مرده در نظر بگیریم و نیازی به تعریف بار مجزای partition نیست. تنها لازم است بار مرده کف سازی را افزایش دهیم.
۲- در مبحث ۶ قبلی اجازه داشتیم در کاربری هایی مانند رستوران که بار زنده بیش از ۴۰۰ kg/m^2 دارند، بار تیغه بندی را وارد نکنیم.
ولی در مبحث ۶ جدید این تبصره حذف شده است. البته منظورم برای تیغه های متعارف در ایران هست که وزن مترمربع سطح آنها حدود ۱۷۰ kg/m^2 هست.

منبع: کانال تلگرامی آقای دکتر حسین زاده اصل

۴ دیدگاه ها

 1. محیا

  سلام مبحث ۶ جدید برای آزمون محاسبات اسفند ۹۹ میاد یا مبحث ۶ قدیم

  پاسخ
  • سازه پلاس

   سلام، احتمال خیلی زیاد بر اساس مباحث جدید خواهد بود ولی بعد از شروع ثبت نام آزمون، قطعی می شود

   پاسخ
   • سام

    در جدول پیوست ۶-۲-۱ صفحه ۱۲۴ ویرایش ۹۸ جدول بنائی با آجر و بلوک و بنائی با سنگ طبیعی و ملات ماسه سیمان در صفحه ۱۲۸ ویرایش ۹۲ حذف شده و برای محاسبه باید ۷۰ درصد وزن دیوار را با جرم مصالح بنایی و ۳۰ درصد بقیه را با جرم واحد حجم ملات مورد استفاده محاسبه کرد که مقداری بیشتر از اعداد ویرایش ۹۲ بدست می آید.

   • سازه پلاس

    در هر صورت (چه کم و چه زیاد) ویرایش جدید آیین نامه ملاک هست.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ پیام دهید