انتخاب برگه

DCON نرم افزار طراحی اتصالات فولادی با خروجی اتوکد – رایگان

فروردین ۱۷, ۱۴۰۲ | نرم افزار مهندسی | ۲ دیدگاه ها

طراحی اتصالات دیکان

این نرم‌افزار، در مورخه ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ بنا به اقدام ارزشمند جناب آقای مهندس امیرحسین نجفی (برنامه‌نویس نرم‌افزار)، جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، رایگان شد تا مهندسین استفاده کننده، در صورت تمایل مبلغ نرم‌افزار را به حساب موسسه خیریه محک واریز نمایند.

نسخه V3.0.0 و روش طراحی LRFD

نرم افزار ایرانی طراحی اتصالات فولادی DCON مطابق با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان برای طراحی بیش از ۷۰ نوع اتصال تیر به ستون با قابلیت خروجی اتوکد نقشه اتصالات

مشاهده نمونه نقشه اتوکد | DWG 280KB

دانلود نسخه کامل رایگان | ۶۵MB

DCON نرم افزار طراحی اتصالات فولادی با خروجی اتوکد
معرفی نرم افزار

DCON

نرم افزار DCON ابزار قدرتمندی جهت طراحی اتصالات فولادی است. نسخه نخست این نرم افزار معطوف به طراح انواع اتصال تیر به ستون شامل گیردار و مفصلی می باشد. به کمک این نرم افزار می توان بیش از ۷۰ حالت اتصال تیر به ستون را طراحی نمود. محیط گرافیکی این نرم افزار کاملا پویا و قدرتمند بوده، به طوریکه کاربر با تغییر هر تنظیماتی که در اتصال صورت می گیرد نمایش بصری آن را به صورت در لحظه مشاهده می کند. در این نرم افزار علاوه بر بار ثقلی، ملاحظات لرزه ای با توجه به مبحث دهم مقررات ملی ساختمان در نظر گرفته شده است. انواع تیرها و ستون ها به صورت تک و دوبل به منظور تخصیص اتصال به طور پیش فرض در نرم افزار در نظر گرفته شده است. در صورتی که خطایی در بخشی از اتصال رخ دهد این خطا به صورت بصری بر روی شکل شماتیک و در محل رخ داد خطا نمایش داده می شود. لیست کاملی از خطاهای محتمل در طراحی اتصال که بیش از شصت مورد می باشد در نرم افزار نمایش داده شده و در صورت بروز هر خطا در طراحی علت آئین نامه ای آن مشخص شده و نمایش داده می شود. همچنین این نرم افزار امکان گزارش گیری کاملی از طراحی اتصال را فراهم نموده است که می توان آن را در فرمت های مختلف از جمله پی دی اف ذخیره یا چاپ نمود.

از مزایای منحصر به فرد این نرم افزار که در نرم افزارهای مشابه کمتر مشاهده می شود می توان به وجود یادداشت های فنی نرم افزار اشاره کرد که مبانی تئوری، منابع، الگوریتم ها، و همچنین مثال های اعتبارسنجی طراحی در آن موجود است. بسیاری از حالاتی که در طراحی اتصال محتمل است به صورت مثال هایی حل دستی شده است و نتایج آن با خروجی گزارش نرم افزار کنترل شده و صحت محاسبات تایید شده است. در پایان می توان گفت این نرم افزار ابزار مناسبی برای مهندسین طراح جهت تسهیل و تسریع در فرآیند طراحی سازه های فولادی می باشد.

در نسخه دوم نرم افزار علاوه بر تغییرات مثبتی که در رابط گرافیکی نرم افزار صورت گرفته است، قابلیت ترسیم نقشه های اجرایی هر اتصال ایجاد شده است. با تغییر هر پارامتر اتصال نقشه جدیدی تولید می شود که کاربر می تواند آن را در فرمت DXF ذخیره نماید. همچنین از قابلیت های این بخش می توان به رابط کاربری قدرتمند برای نمایش نقشه به صورت در لحظه اشاره کرد که با تغییر پارامترهای اتصال به روز رسانی شده و کاربر می تواند نتایج جدید را مشاهده کند و در صورت زیاد نقشه را ذخیره نماید.

طراحی حالات متنوعی از اتصالات

این نرم افزار حالات متنوعی از اتصال تیر به ستون را طراحی می کند، که از جمله می توان به اتصال جان شامل نبشی جان و ورق جان، اتصال بال شامل نبشی نشیمن و ورق های سخت کننده قائم و مثلثی اشاره کرد. همچنین دیگر قابلیت نرم افزار در آن است که ترکیب اتصال نشیمن و جان را نیز طراحی می کند. به علاوه اتصال ساده می تواند با تغییر تنظیمات تبدیل به اتصال گیردار شود که در آن نیز تنوع اتصالات لحاظ شده است.

طراحی حالات متنوعی از اتصالات
طراحی حالات متنوعی از اتصالات

رابط کاربری پویا

یکی از ویژگی های مهم این نرم افزار دارا بودن رابط کاربری پویا و کاربر پسند می باشد. بسیاری از تنظیماتی که در نرم افزار توسط کاربر صورت می گیرد به صورت پویا مشاهده می شود. به طور مثال در صورتی که کاربر اتصال نبشی نشیمن را تبدیل به اتصال جان کند این مسئله به صورت دینامیک در شکل شماتیک اتصال نمایش داده می شود و کاربر از تغییر تنظیمات خود آگاه می شود. این مورد در شکل شماتیک نقشه نیز اعمال می شود. همچنین خطاهایی که در نرم افزار رخ می دهد بر روی اجزای اتصال نمایش داده شده و کاربر از خطای طراحی جزء اتصال مربوطه آگاهی می یابد. با تغییر هر یک از پارامترهای طراحی نمایش خطاها به روز رسانی خواهد شد. به طور مثال اگر نیروی وارد بر اتصال تغییر یابد ممکن است در برخی از اجزای اتصال خطای طراحی رخ دهد که این مسئله توسط نرم افزار در هر جزء از اتصال مشخص می شود. از سوی دیگر در بخش نوار وضعیت نرم افزار وضعیت تنش ها در هر جزء اتصال به صورت پویا قابل مشاهده است و با هر تغییر در ورودی های نرم افزار وضعیت تنشها در اجزای مختلف اتصال با رنگبندی های تعریف شده نمایش داده می شود.

رابط کاربری پویا
رابط کاربری پویا

ابزار گزارش گیری

این نرم افزار دارای ابزار گزارش گیری قدرتمندی است و کاربر با هر تغییر در پارامترهای طراحی می تواند گزارش جدیدی از اتصال طراحی شده دریافت نماید. گزارش طراحی اجزای مختلف اتصال را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داده و جزئیات آن را در نظر می گیرد. به علاوه صحت یا عدم صحت طراحی هر جزء از اتصال به صورت گرافیکی در گزارش نمایش داده می شود و از سوی دیگر صحت کلی طراحی اتصال نیز در گزارش نمایش داده می شود. همچنین لیست خطاهای محتملی که در طراحی رخ داده در گزارش لحاظ می شود. همچنین در پایان گزارش شکل شماتیک اتصال طراحی شده نیز نمایش داده می شود. به علاوه، کاربر در محیط گزارش گیری نرم افزار این امکان را دارد که مستقیما آن را چاپ نماید یا در فرمت های متنوعی همچون pdf یا doc و دیگر فرمت ها آن را در بهترین کیفیت ذخیره نماید.

ابزار گزارش گیری
ابزار گزارش گیری

ابزارهای تحلیل طراحی اتصال

در این نرم افزار ابزارهای تحلیلی متنوعی وجود دارد تا کاربر از خطاهای محتمل آگاه گردد و همچنین بتواند به یک طراحی بهینه دست یابد. اولین ابزار تحلیل خطا به صورت گرافیکی است که به آن در ویژگی یک اشاره شد. همچنین کاربر به لیست خطاها دسترسی داشته و تمامی خطاهای محتملی که در طراحی اتصال ممکن است با آن مواجه شود را مشاهده می کند و در صورتی که خطایی در لیست موجود باشد توسط ابزار تحلیل خطا به اطلاع کاربر می رسد. به علاوه این نرم افزار دیاگرام های تنش هر جزء از اتصال را نمایش می دهد و نسبت تنش هر جزء از اتصال برای پارامترهای مختلف طراحی قابل مشاهد است. به طور مثال در صورتی که اتصال جان مد نظر باشد نسبت تنش در ورق جان و جوش های اتصال به تیر و ستون نمایش و همچنین میانگین تنش ها در دیاگرام محاسبه می شود. ابزار مذکور به کاربر این امکان را می دهد که در صورتی که نسبت تنشی بیش از حد مجاز بود از آن آگاهی یابد و اتصال را اصلاح نماید و همچنین با تغییر پارامترهای طراحی کاربر می تواند به طراحی بهینه اتصال دست یابد.

ابزارهای تحلیل طراحی اتصال
ابزارهای تحلیل طراحی اتصال
ابزارهای تحلیل طراحی اتصال
ابزارهای تحلیل طراحی اتصال

وجود راهنما و یادداشت های فنی

این نرم افزار از راهنمای کاملی برخوردار است که در آن روش استفاده از نرم افزار به صورت کاملا بصری و گام به گام توضیح داده شده است. از سوی دیگر یکی از نکات برتری نرم افزار در این بخش وجود یادداشت های فنی است که در کمتر نرم افزاری مشاهده می شود. در یادداشت های فنی نرم افزار که بیش از صد صفحه است تمامی روابط و فرمول ها و همچنین الگوریتم های به کار رفته در نرم افزار به طور دقیق و کامل شرح داده شده است و در بخش پایانی یادداشت های فنی مثال های متعددی جهت اعتبارسنجی نرم افزار حل دستی شده و با نتایج طراحی نرم افزار مقایسه شده است تا کاربر از صحت محاسبات نرم افزار اطمینانی بیشتری یابد و در صورت نیاز آن را کنترل نماید.

وجود راهنما و یادداشت های فنی
وجود راهنما و یادداشت های فنی

ماژول طراحی لرزه ای

در این نرم افزار اتصال برای سازه فولادی با سه شکل پذیری معمولی، متوسط و زیاد انجام می شود. در صورتی که شکل پذیری از نوع متوسط یا زیاد باشد ملاحظات طراحی لرزه ای برای اتصال در نظر گرفته می شود و نیروهای طراحی بر این مبنا محاسبه می شود. همچنین کاربر این امکان را دارد که تعداد تیرهای متصل به ستون و نوع آن و همچنین مشخصات ستون و دیگر پارامترهایی که در طراحی لرزه ای مد نظر است را توسط رابط کاربری طراحی لرزه ای لحاظ نماید.

ماژول طراحی لرزه ای
ماژول طراحی لرزه ای

وجود مقاطع پیش فرض

برای صرفه جویی در زمان طراحی و همچنین دقت آن، مقاطع بسیار متنوعی برای تیر، ستون و دیگر اجزای اتصال همچون نبشی ها بر اساس پروفیل های استاندارد در نرم افزار موجود است و کاربر می تواند هر یک از پارامترهای این مقاطع را تغییر دهد و حتی آن را تبدیل به مقاطع تیرورق نماید که از قابلیت های قدرتمند نرم افزار در این بخش می باشد.

وجود مقاطع پیش فرض
وجود مقاطع پیش فرض

سرعت در انجام محاسبات و تولید نقشه

یکی دیگر از ویژگی های این نرم افزار سرعت در محاسبات و نمایش به لحظه تمامی نتایج است که در تسریع فرآیند طراحی کمک شایان توجهی می کند. همچنین ماژول تولید نقشه نرم افزار بسیار قدرتمند و سریع بوده و نقشه ها را در زمان اندکی تولید می کند.


مشاهده فیلم آموزشی نرم افزار DCON:

۲ دیدگاه ها

  1. بهرام

    بر دیده منت

    پاسخ
  2. رضایی

    سلام ودرود برشما که بانی ام خیرهستید-سوال اینکه این برنامه امکان بروز رسانی با مبحث۱۰ ویرایش۵ دارد؟

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *