انتخاب برگه

ارتباط بین روابط تحلیلی و اجرای سازه در تحلیل مرتبه دوم (آثار نواقص هندسی)

مهر ۱۴, ۱۴۰۰ | آموزشی | ۰ دیدگاه

روابط ارائه شده در روش LRFD ارتباط بسیار نزدیکی با نحوه اجرای سازه دارد و زمانی روش LRFD اعتبار و ارزش خواهند داشت که فرضیات روابط آن، در اجرا نیز رعایت شده باشد. یکی از این موارد که می‌­توان به آن اشاره نمود آثار نواقص هندسی است. در روش LRFD با فرض ناشاغولی L/1500 مقدار تنش بحرانی که برای ستون ارائه می­شود برابر  است با:

با کسر عدد ۰٫۸۷۷ از مقدار ۱ می‌توان دریافت که تنش بحرانی ستون بدلیل ناشاغولی، ۱۳% کاهش پیدا می­کند که این مقدار برای یک ستون ۳ متری برابر ۳۰۰/۱۵۰۰ که همان ۳mm  است. ولی آیا در اجرا هم ستون تنها ۲ میلی­متر ناشاغولی خواهد داشت؟ آیا فرض ارائه شده در رابطه فوق در اجرا نیز رعایت می­شود؟

مبحث دهم ویرایش ۹۲ با درک این موضوع، بیان ‌می‌دارد که هرگاه اثرات ناشاغولی در تحلیل سازه وارد گردد، می­توان حداکثر مقدار ناشاغولی در اجرا را به L/500 کاهش داد که در این صورت مقدار ناشاغولی برای ستون ۳ متری به ۶ میلی­‌متر افزایش می­‌یابد. بنابراین نتیجه گرفته می­شود که برای استفاده از روش LRFD تکنولوژی اجرا هم باید پیشرفت لازم را داشته شود. ضوابط مربوط به نواقص هندسی شامل کجی اولیه پروفیل و همچنین ناشاقولی در اجرا در بند ۱۰-۲-۱-۵-۱-۱ ویرایش ۹۲ مبحث دهم ارائه شده است.

یکی از روش‌ ها برای در نظر گرفتن نواقص هندسی، مدل‌سازی واقعی این انحرافات می‌باشد که این‌کار معمولاً به دلیل دشواری امکان پذیر نخواهد بود؛ اما روش جایگزین که برای در نظر گرفتن ناشاقولی‌ ها در سازه استفاده می‌شود، اعمال بارهای جانبی فرضی (خیالی) در طبقات ساختمان می‌باشد.

بارهای جانبی فرضی در Etabs از نوع Notional تعریف می­شوند و به تعداد دو برابر حالت‌­های بار ثقلی، حالت بار از نوع مجازی خواهیم داشت یعنی به ازای هر حالت بار ثقلی، دو حالت بار Notional یکی برای بار جانبی در جهت x و دیگری برای اعمال بار جانبی در جهت y تعریف می­‌شود.

گزینه Auto در ستون Auto Lateral Load انتخاب می­شود تا برنامه بصورت اتوماتیک این بارگذاری را انجام دهد با کلیک روی دکمه Modify Lateral Load پنجره جدیدی باز می‌شود که تنظیمات آن مطابق بند۱۰-۲-۱-۵-۱-۱- مبحث دهم(ویرایش۹۲) است بصورت زیر است:

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ پیام دهید